Faktoring stał się niezwykle popularną metodą na utrzymanie płynności finansowej, która rozumiana jest jako zdolność do spłaty wierzycieli.
Nic więc dziwnego, że faktoring jest uważany jako narzędzie ułatwiające realizację tego typu działań.
Należy jednak pamiętać o zależności- faktoring a biała lista podatników VAT. Została ona wprowadzona w 2019 roku. Znacząco wpłynęła na funkcjonowanie faktoringu, przede wszystkim w jego odmianie, która znana jest jako faktoring cichy.
Co należy wiedzieć znajdując się na białej liście podatników VAT? Co należy wiedzieć o podatnikach VAT? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska.
Biała lista podatników VAT- najważniejsze informacje. Sprawdź rachunki bankowe
Od 1 roku września 2019 roku funkcjonuje biała lista podatników VAT. Jej głównym celem jest wykaz podatników VAT, bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, jak również obniżenie ilości oszustw podatkowych.
Faktoring jest to stosunek prawny, który łączy faktora, instytucję finansującą faktury, jak również faktoranta (przedsiębiorcę), który zbywa na jego rzecz wynikające z nich wierzytelności. Najczęściej w ramach faktoringu dochodzi do cesji wierzytelności. W praktyce oznacza to, że faktor staję się nowym wierzycielem kontrahenta, z którym to przedsiębiorca dokonał wcześniejszej transakcji.
Biała lista podatników VAT wymusza na wszystkich podatnikach sprawdzanie kontrahentów przy każdym wykonywanym przelewie na kwotę 15 000 złotych. Dotyczy to również transakcji zawieranych na wyższą kwotę. Sprawdzenie innego podmiotu powinno być dokonywane w dniu wykonania przelewu. Warto zauważyć, że to właśnie data przelewu jest wiążąca w razie ewentualnej kontroli.
Najogólniej można powiedzieć, że jest to rejestr, prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową, w którym odnaleźć można bieżąco aktualizowane informacje dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw.
Faktoring jawny a biała lista podatników
Faktoring określany jako jawny polega na tym, że dłużnik jest informowany o przeniesieniu wierzytelności na faktora.
Żadnego znaczenia na faktoring jawny nie ma jednak biała lista podatników. Faktoring jawny i biała to zagadnienia rozłączne. Wszystko, co muszą zrobić przedsiębiorcy prowadzący ten rodzaj działalności, to sprawdzić rachunki bankowe, na które dokonują wpłat własnych środków finansowych. W praktyce oznacza to, że firma musi sprawdzać rachunek faktora, nim wyśle mu pieniądze.
Co więcej, odbiorca (jego kontrahent, którego faktura jest przedmiotem usługi faktoringu), przed wysłaniem pieniędzy na nowy rachunek bankowy, musi zweryfikować, czy aby otrzymane konta bankowe zgadzają się z wpisem znajdującym się w białej księdze. Jeśli firma faktoringowa jest nowym wierzycielem, dłużnik został w takim przypadku poinformowany.
Firmy faktoringowe ciche a biała lista podatników. Sprawdź się na białej liście podatnika VAT
Faktoring cichy polega na możliwości przeprowadzania transakcji bez wiedzy odbiorcy. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że kontrahent (dłużnik) nie zostaje poinformowany przez żadną ze stron umowy faktoringowej o dokonanej operacji.
Widnienie na białej liście podatników de facto uniemożliwia rozgrywanie tego w sposób standardowy. W przypadku faktoringu cichego, który niejednokrotnie zwany jest także jako niejawny, działalność gospodarcza, która posiada faktury do zapłaty, nie wie, że faktura została już sfinansowana przez firmę faktoringową.
Najczęściej firma ta wpłaca pieniądze na numer rachunku bankowego, który wskazał wierzyciel, i następnie musi sprawdzić dane wystawcy faktury na białej liście podatników VAT.
Co bardzo ważne, jeśli wobec danej faktury uruchomiono usługę faktoringu, na liście będą widoczne dane wierzyciela, a nie firma faktoringowa. Jak więc w dzisiejszych czasach działa faktoring cichy?
Faktorant zgłasza faktury do finansowania. Następnie faktor wypłaca mu kwotę zgodną z poczynionymi ustaleniami. Odbiorca płaci należność nie na numer rachunku bankowego faktora, a na konto swojego wierzyciela. Różnica tkwi więc w ustawieniach zawieranych pomiędzy firmą faktoringową a faktorantem. W ramach ustaleń faktorant zobowiązuje się do spłaty zobowiązań na numery rachunków rozliczeniowych faktora, niezwłocznie po otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Mówiąc inaczej, sprawdzając białą listę, dłużnik dowie się, że płatności powinna zostać wykonana na inny, niż wskazany w fakturze numer rachunku.
Jakie informacje znajdziemy na białej liście podatników VAT? Numer rachunku jako kluczowa informacja na białej liście
Biała lista podatników VAT zawiera mnóstwo informacji, o ile dysponujemy jego numerem rachunku bankowego, NIP-em, czy REGON-em, możemy odnaleźć takie informacje, jak m.in.:
- nazwisko przedsiębiorcy,
- nazwę firmy faktoringowej,
- numer konta bankowego,
- status podatnika VAT 0,
- numer identyfikacyjny REGON,
- adres siedziby, o ile podmiot nie jest osobą fizyczną,
- data rejestracji jako podatnik VAT czynny,
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym,
- numery rachunków wyświetlonych przy danej działalności gospodarczej,
To oczywiście tylko niektóre informacje, jakie można odnaleźć w ramach białej listy podatników VAT.
Zdecydowanie korzystanie z białej listy jest wykorzystywane na potrzeby zawierania transakcji, jak również weryfikacji kontrahentów.
Czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT?
Dlaczego widnienie na białej liście podatków cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
Jej wykorzystanie pozwala przedsiębiorcom na uzyskanie sprawdzonej wiedzy, czy kontrahent to podatnik VAT czynny. Dodatkowo niezwykle praktyczny, przydatny rejestr, może odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odmówiono przedsiębiorcy rejestru VAT. Co więcej, analizując białą listę, można również wydedukować, dlaczego przedsiębiorstwo zostało wykluczone w podatkach VAT.
Rachunek firmy faktoringowej- osoby ponoszące odpowiedzialność solidarną. Poznaj reguły białej listy
Zawsze należy sprawdzić, gdzie dokonać płatności. W przeciwnym razie należy liczyć się z konsekwencjami podatkowymi. Jeśli przelew wykonujemy na rachunek inny, niż wskazany na fakturze, musimy liczyć się z ryzykiem nałożenia możliwych sankcji.
Przede wszystkim należy do nich brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty, która została zapłacona na inny rachunek, niż znalazł się w wykazie. Po drugie, musimy liczyć się z odpowiedzialnością solidarną wraz z kontrahentem za zaległości podatkowe wynikające z nie uiszczenia podatku VAT od danej transakcji.
Co zatem zrobić, by unikać sankcji? W przeciągu 7 dni od zapłaty na zły rachunek poinformować o operacji naczelnika urzędu skarbowego. Należy sprawdzić jego właściwość dla podatnika, który dokonał płatności.
Faktoring a zasady białej listy to niezwykle ciekawe zagadnienie. Zastanawiasz się nad dokonaniem płatności? Chcesz wywiązywać się z należnego podatku VAT?
Skorzystaj na białej liście podatników VAT, by skutecznie unikać negatywnych skutków złych transakcji. Biała lista podatników VAT została stworzona właśnie dla Ciebie. Postaw na doskonałą dostawę towarów i usług każdego dnia.