Czy faktoring bez BIK i KRD faktycznie jest możliwy i czy warto z niego skorzystać?
Czym jest faktoring bez BIK i KRD?
Faktoring bez BIK i KRD to sytuacja, w której udzielane jest Ci finansowanie, jeśli Twoja firma nie ma zdolności kredytowej, a historia w BIK i KRD nie jest optymalna. Banki wówczas nie będą przychylne w udzieleniu finansowania. I to jest ten moment, w którym w grę wchodzi faktoring bez BIK i KRD, który umożliwia natychmiastowe uzyskanie pieniędzy, bez konieczności sprawdzania wspomnianych rejestrów.
Jak działa faktoring?
Faktoring działa na takiej zasadzie, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, mogą od razu uzyskać należne im pieniądze. Działa to w następujący sposób: firma (faktorant) przekazuje swoją fakturę firmie faktoringowej (faktorowi), która zazwyczaj w ciągu 24 godzin wypłaca zaliczkę lub całość kwoty. Słowem, zamiast czekać 30, 60 czy 90 dni aż kontrahent zapłaci za usługę lub towar, finansowanie faktur odbywa się natychmiastowo.
Dlaczego faktoring staje się popularny?
Dzięki faktoringowi skutecznie można uniknąć utraty płynności finansowej. Bez stresu opłacą się bieżące wydatki, takie jak pensje pracowników, rachunki czy zakup materiałów. Bez stresu, ponieważ nie trzeba czekać tygodniami, aż klient ureguluje faktury. Dla małych i średnich przedsiębiorców takowe zalety faktoringu są często zbawienne.
Opisywany rodzaj finansowania góruje ostatnio w szczególności nad kredytami bankowymi, ponieważ nie trzeba tracić czasu w zawiłych procedurach bankowych.
Dodatkowo w przypadku faktoringu, dzięki spłacaniu faktur na czas, możliwa jest poprawa wizerunku w branży, lub nawet załapać się można na dodatkowe rabaty u kontrahentów.
Jakie są korzyści z faktoringu bez BIK i KRD?
Korzyści z faktoring bez BIK i KRD to przede wszystkim prosta procedura. Nie musisz martwić się o posiadanie zdolności kredytowej, ani martwić się o to, czy masz długi zapisane w BIK i KRD. W efekcie da się uzyskać finansowanie bez zbędnej biurokracji. Nawet wtedy, gdy tradycyjne banki lub inni faktorzy robią pod górkę.
Firmy faktoringowe oferujące usługi bez BIK i KRD
Na rynku dostępny jest szereg faktorów, którzy oferują takie usługi. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
Jakie firmy oferują faktoring bez BIK i KRD?
Przede wszystkim nie ma ścisłych regulacji, jak w przypadku banków. Aby pomagać w zarządzaniu zobowiązaniami finansowymi, nie potrzeba mieć licencji od KNF. Potentatami w branży finansowania bez BIK i KRD są firmy takie jak:
- eFaktor – to firma, oferująca szybki faktoring online, z elastycznymi warunkami dla przedsiębiorstw, także tych z trudnościami finansowymi. Wypłaca środki w 24 godziny.
- Finea – oferuje mikrofaktoring skupia się na szerokim zakresie usług faktoringowych, w tym eksportowym, obsługując firmy różnej wielkości. Potrafi wypłacić środki nawet w 15 minut.
Jakie usługi oferują firmy faktoringowe?
Oferują one głównie szereg odnóg faktoringu: faktoring pełny, faktoring niepełny, faktoring cichy, a także jawny, czy eksportowy. Do tego często zajmują się monitoringiem płatności i służą pomocą w windykacji należności.
Przedsiębiorcy a faktoring bez BIK i KRD
Jesteś przedsiębiorcą i interesuje Cię finansowanie faktur? Oto jak korzystać z faktoringu, oraz jakich dokumentów finansowych potrzebujesz.
Kto może skorzystać z faktoringu bez BIK i KRD?
Z faktoringu bez BIK i KRD może skorzystać praktycznie każde przedsiębiorstwo. Żadne firmy nie są dyskryminowane. Do usługi kwalifikują się zarówno start-up’y, jednoosobowe działalności osobowe, jak i spółki handlowe i cywilne. Podstawą jest posiadanie numeru NIP. Nie ma ograniczeń branżowych. W praktyce więc każda firma, która przejdzie weryfikację, może skorzystać z oferty faktoringu. Chodzi o to, że limity będą się różnic, w zależności od ryzyka.
Jakie są alternatywy dla faktoringu?
Alternatywy dla faktoringu to:
- Kredyty obrotowe – czyli cykliczny kredyt udzielany przez banki. Firma może wykorzystać te środki do finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a potem spłacać wartość kredytu obrotowego, gdy otrzyma pieniądze od klientów.
- Pożyczki krótkoterminowe – podobne finansowanie, jak kredyt. Mowa o szybkich środkach na krótki okres, ale z wyższymi kosztami.
- Leasing – jeśli prowadzenie działalności wymaga zakupu np. maszyn, wyposażenia, czy nieruchomości to można rozważyć leasing, bez konieczności płacenia całości od razu.
- Crowdfunding – czyli pozyskiwanie funduszy od wielu osób w zamian za udziały.
Rola BIK i KRD w procesie faktoringu
Zarówno BIK, jak i KRD, pełnią ważną rolę w ocenie ryzyka kredytowego. Niektórzy faktorzy sprawdzają w tych bazach historię kredytową zarówno samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Robią to, aby zminimalizować ryzyko, że nie zobaczą więcej swoich środków finansowych.
Czym jest BIK i jakie dane gromadzi?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to swojego rodzaju archiwum gromadzące historie kredytowe wszystkich Polaków. Co dokładnie przechowywane jest w bazach BIK? Nie tylko dane na temat kredytu bankowego, czy pożyczek, ale też dane o limitach odnawialnych, kartach kredytowych czy zakupach na raty. W bazie znajdziesz szczegóły dotyczące każdego zobowiązania – od kwoty, przez czas trwania po historię spłat.
Co ciekawe, elementy pozytywnej historii kredytowej w biurze informacji kredytowej też są zapisywane. Tak więc bycie w bazie nie oznacza od razu czegoś negatywnego.
Czym jest KRD i jakie dane gromadzi?
KRD to inaczej „Krajowy Rejestr Długów”. Tam trafiają informacje o zaległych płatnościach powyżej 200 zł. Nie tylko wobec banków, ale też innych przedsiębiorców, instytucji czy nawet osób prywatnych. Jeśli zapomnisz opłacić fakturę, rachunek za prąd, czynsz albo inny dług, to jest spora szansa, że Twoje nazwisko (albo nazwa twojego biznesu) znajdzie się w KRD.
Dlaczego niektóre firmy unikają weryfikacji w BIK i KRD?
Firmy wybierają oferty bez weryfikacji BIK i KRD, bo życie przedsiębiorcy bywa skomplikowane. Zaległości w płatnościach, drobne potknięcia czy wpis w KRD zdarzają się nawet najlepszym.
W takiej sytuacji banki nie są przychylne finansowaniu. Chociaż w teorii wciąż jest to możliwe, to przedsiębiorstwa po prostu nie ma czasu na „papierologię”, albo tłumaczenie się z przeszłych trudności finansowych.
Jak uzyskać faktoring bez BIK i KRD?
Aby uzyskać faktoring bez BIK i KRD musisz się przygotować się w następujący sposób.
Jakie są kroki do uzyskania faktoringu bez BIK i KRD?
Dobra wiadomość jest taka, że faktoring online dominuje na rynku i to właśnie z niego głównie się korzysta. Wystarczy wypełnić formularz na stronie faktora, załączając niezbędne dokumenty. Następnie na decyzje czeka się do 24 godzin (w przypadku takich firm, jak np. eFaktor).
Jakie formalności są związane z faktoringiem bez BIK i KRD?
Formalności związane z faktoringiem bez BIK i KRD są z reguły następujące:
- Firma przesyła fakturę z długim terminem płatności do firmy faktoringowej.
- Faktor ocenia wiarygodność płatniczą kontrahenta i ustala limit faktoringowy.
- Podpisywana jest umowa faktoringowa, zawierająca warunki współpracy. Można zdecydować się zarówno na pojedynczą fakturę, jak i stałą współpracę.
- Na koniec przedsiębiorstwo otrzymuje przelew, pomniejszony o prowizję.
Najczęstsze pytania o faktoring bez BIK i KRD
Najczęstsze pytania o faktoring bez BIK i KRD to:
Czy faktoring bez BIK i KRD jest bezpieczny?
Faktoring bez BIK i KRD jest bezpieczny. Taka usługa będzie bezpieczna, jeśli wybierzesz renomowaną firmę faktoringową. .
Jakie są koszty związane z faktoringiem?
Koszty różnią się, w zależności, jaką firmę faktoringową wybierzesz, ale z reguły spodziewaj się:
- Prowizja początkowa – czyli opłata za przygotowanie umowy i sprawdzenie Twojej działalności. Prowizja to zwykle od 0.1% do 3% od wartości przyznanego Ci limitu kredytowego.
- Prowizja od kwoty naliczonej na fakturach – standard w branży to od 0,2% do 3%. Jest opłata za to, że firma faktoringowa weryfikuje Twoich kontrahentów, zajmuje się księgowością, monitoruje płatności i pilnuje terminów. W faktoringu pełnym prowizje będą większe, ponieważ faktor bierze odpowiedzialność za egzekwowanie długów.
- Odsetki – opierają się na stawce WIBOR + marży faktora. W praktyce odsetki wynoszą 6-8% rocznie od wartości wszystkich faktur
Czy faktoring wpływa na historię kredytową przedsiębiorstwa?
Nie ma bezpośredniego powiązania między faktoringiem a historią kredytową przedsiębiorstwa, bo to nie jest klasyczny kredyt. Dzięki faktoringowi utrzymasz płynność finansową i nie trafisz do KRD.
Podsumowanie
Faktoring bez BIK i KRD to rozwiązanie pozwalające firmom bez zdolności kredytowej lub z negatywną historią w tych bazach na uzyskanie finansowania. Działa on poprzez szybką wypłatę środków za faktury z odroczonym terminem płatności, co pozwala uniknąć problemów z płynnością finansową. Choć takie finansowanie wiąże się z kosztami, jest bezpieczne i dostępne dla szerokiego spektrum przedsiębiorców, w tym małych firm i start-upów. Faktoring tego typu cieszy się rosnącą popularnością jako elastyczna alternatywa dla kredytów bankowych, umożliwiająca proste procedury i szybki dostęp do gotówki.