Najszybszy faktoring dla MŚP w Polsce

Nie musisz czekać na termin
płatności.

Pieniądze możesz
mieć od razu!

Faktoring międzynarodowy: co warto wiedzieć?

28.11.2024

Współpraca pomiędzy podmiotami biznesowymi ma dziś bardzo często charakter ponadnarodowy. Firmy chcąc pomnażać swoje zyski, decydują się na ekspansję na rynki zagraniczne. Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw zaangażowanych w ten proces jest usługa faktoringu międzynarodowego. Ułatwia to współpracę pomiędzy krajowymi i zagranicznymi kontrahentami.

Co to jest faktoring międzynarodowy?

Faktoring międzynarodowy to realizacja usług związanych z wykupywaniem przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, określane mianem faktorów, należności wynikających z nieopłaconych faktur. To jedna z szerokich gałęzi faktoringu, która znajduje uznanie w gronie wielu kontrahentów wychodzących ze swoją działalnością na pozakrajowe rynki.

Jak działa faktoring międzynarodowy?

Faktoring międzynarodowy działa na zasadzie nabywania należności wynikłymi w związku z nieuregulowanymi płatnościami od firm zagranicznych, czyli przedsiębiorstw spoza Polski. Działanie to polega na świadczeniu usługi w postaci wypłacania kwot, które wynikają faktur z odroczonymi płatnościami od zalegającego przedsiębiorstwa.

Jakie są korzyści z faktoringu międzynarodowego?

Podstawową korzyścią dla firmy będącej uczestnikiem handlu zagranicznego jest przyspiesznie otrzymania pieniędzy w związku z oczekiwaniem na zapłatę na podstawie wystawionych faktur za granicę za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Może być to cenna pomoc w prowadzeniu interesów z podmiotami spoza Polski.

Kto może skorzystać z faktoringu międzynarodowego?

Z faktoringu międzynarodowego mogą skorzystać różnego typu przedsiębiorstwa zaangażowane w handel zagraniczny. Taki model współpracy może być powzięty przez podmioty, które chcą zyskać pewność, iż po wystawieniu faktury otrzymają zapłatę od firmy mającej siedzibę w innym państwie.

W takich sytuacjach warto stosować faktoring

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Międzynarodowy faktoring dzieli się na kilka rodzajów. Najważniejszymi z nich są: faktoring eksportowy oraz faktoring importowy. Więcej szczegółów o poszczególnych typach tej usługi piszemy poniżej.

Czym jest faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy jest przeznaczony dla firm, które eksportują swoje usługi i produkty poza granicę Polski. Jest to opcja, dzięki której faktorant jest w stanie uzyskać zapłatę za fakturę w terminie przewidzianym w umowie.

Jak działa faktoring eksportowy?

Faktor eksportowy otrzymuje potwierdzenie wystawienia faktury za transakcję i rozpoczyna proces uzyskiwania należności. Firma faktoringowa przesyła przedsiębiorstwu wystawiającemu rachunek środki finansowe zmniejszone o stopę prowizji.

Czym jest faktoring importowy?

Faktoring importowy to jedna z form wsparcia importerów, która ułatwia m.in. zachowanie płynności finansowej i chroni przed wahaniami kursów walutowych. Środki z transakcji trafiają natychmiast na konto zagranicznego kontrahenta, co jest dodatkową zaletą pozwalającą lepiej plasować przedsiębiorstwo na rynkach zagranicznych.

Jak działa faktoring importowy?

Faktor importowy wypłaca należność zagranicznemu podmiotowi i rozpoczyna proces uzyskiwania należności od faktoranta. Dla firmy zagranicznej transakcja dobiega w tym momencie do końca, a faktorant importowy ma czas, aby uregulować należności. Jedną z zalet takiego działania jest ograniczenie ryzyka kursowego związanego z importem towarów.

Proces faktoringu międzynarodowego

Jakie są etapy faktoringu eksportowego?

  • Etap nr 1: eksporter wystawia fakturę kontrahentowi.
  • Etap nr 2: faktor wypłaca mu zaliczkę.
  • Etap nr 3: kontrahent spłaca faktora.

Jak wygląda proces faktoringu importowego?

  • Etap nr 1: importer składa zamówienie.
  • Etap nr 2: faktor płaci za towar.
  • Etap nr 3: importer spłaca faktora.

Tak wygląda faktoring w praktyce

Jakie dokumenty są wymagane w faktoringu międzynarodowym?

Podstawowym dokumentem wykorzystywanym w faktoringu międzynardowym są faktury. Wykorzystuje się także inne formy dokumentów, które przewiduje prawo handlowe. Faktor może także analizować dane finansowe w celu opracowania oceny ryzyka.

Rola uczestników w faktoringu międzynarodowym

Kim jest faktor?

Faktor to instytucja lub podmiot finansowy dokonujący rozliczenia w procesie handlu zagranicznego.

Jakie są obowiązki faktora?

Obowiązki faktora to zajmowanie się faktoringiem, czyli dokonuje rozliczenia, ściąga należności, ocenia wiarygodność podmiotów, wykupuje faktury i zarządza obszarem windykacji.

Kto to jest kontrahent?

Kontrahent to jedna ze stron transakcji, która zyskuje taki status w związku z zawarciem umowy.

Jakie są zadania faktora eksportowego?

Faktor eksportowy wykupuje faktury eksportera i dba o zapewnienie odpowiedniego finansowania ze strony importerów.

Jakie są zadania faktora importowego?

Faktor importowy finansuje i rozlicza importera w związku z jego umowami z kontrahentami zagranicznymi.

Bezpieczeństwo i płynność finansowa

Jak faktoring międzynarodowy zwiększa bezpieczeństwo transakcji?

Firma zaangażowana w proces faktoringu jest w stanie utrzymać płynność finansową, a także uzyskać pewność w weryfikacji kontrahenta. To szansa dla podmiotów krajowych na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, poprzez uzyskanie pewności co do uzyskania środków z wystawionych faktur.

W jaki sposób faktoring międzynarodowy pomaga w zachowaniu płynności finansowej?

Firma faktoringowa wypłaca należności w ciągu kilku godzin, dni lub w innym uzgodnionym terminie. To sposób na uniknięcie długich terminów płatności, a zatem uzyskanie zalegających środków finansowych na już.

Zalety faktoringu międzynarodowego

Jak faktoring międzynarodowy pomaga w weryfikacji zagranicznych kontrahentów?

Procesem weryfikacji zagranicznych kontrahentów zajmuje się faktor, który dysponuje narzędziami ułatwiającymi: analizę poszczególnych firm i uzyskiwanie informacji na temat ich płynności finansowej.

W jaki sposób faktoring międzynarodowy redukuje ryzyko kursowe?

Faktoring międzynarodowy umożliwia zabezpieczenie kursu wymiany, co stanowi ochronę przed ryzykiem kursowym. To sposób na przeprowadzenie transakcji w optymalnym momencie.

Jak faktoring międzynarodowy przenosi odpowiedzialność za proces windykacyjny?

Zagraniczny faktoring to usługa, która może być wygodnym sposobem na przeniesienie odpowiedzialności w procesie windykacyjnym dla przedsiębiorcy. W jego imieniu zobowiązania rozstrzyga faktor, który przejmuje odpowiedzialność za windykację.

Jak faktoring międzynarodowy pomaga uniknąć problemów z płynnością finansową?

Współpraca z firmą faktoringową pozwala na szybsze uzyskiwanie wpływów z faktur, co wiąże się z dynamicznym prowadzeniem interesów bez obaw o zachowanie płynności finansowej.

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

Zostaw swoje dane! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dla Twojej firmy.