Najszybszy faktoring dla MŚP w Polsce

Nie musisz czekać na termin
płatności.

Pieniądze możesz
mieć od razu!

Jak faktoring może pomóc przedsiębiorcom w czasach kryzysu?

15.11.2022

Osoby prowadzące własne firmy muszą aktualnie borykać się z rozmaitymi przeciwnościami losu. M.in. rekordowo wzrasta inflacja, na którą wpływ mają np. coraz wyższe ceny za energię elektryczną (sprawdź poniżej bieżące wartości). Na skutek tego comiesięczne opłaty są zdecydowanie wyższe. A czasami dochodzą do tego jeszcze nieuregulowane faktury od Klientów. Jak sobie z tym wszystkim poradzić, by nie musieć zamykać biznesu np. z powodu niewystarczającej płynności finansowej? Dobrym rozwiązaniem jest faktoring. Czym cechuje się ta usługa? Na co konkretnie mogą liczyć przedsiębiorcy? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań znajdziesz w poniższym poradniku.

Bieżąca sytuacja jest najgorsza od wielu lat…

Od wielu miesięcy jest bardzo głośno o kryzysie w Polsce. Czy jednak rzeczywiście jest tak źle? A może sytuacja wcale nie jest tragiczna? Aby to dokładnie ocenić, należy odnieść się do faktów. Główny Urząd Statystyczny podał ostatnio, że inflacja CPI wynosiła w październiku 2022 roku (w Polsce) aż… 17,9%. Okazuje się, że sytuacja jest naprawdę poważna. W końcu tak wysoka wartość nie były odnotowywana od… 1997 roku. To zatem najgorszy wynik od ćwierćwiecza. Co gorsze, nie zapowiada się na to, by poziom inflacji CPI miał spaść. Eksperci zapowiadają bowiem kolejne podwyżki na tej płaszczyźnie. I rzeczywiście takowych należy się spodziewać. Szczególnie gdy przeanalizujemy, jak poziom inflacji CPI zmieniał się na przestrzeni kolejnych miesięcy 2022 roku. W styczniu ten wskaźnik wynosił 9,4%. Na przestrzeni ostatnich miesięcy tylko raz zdarzyło się, by inflacja zmalała. Miało to miejsce w lutym. Wówczas poziom inflacji CPI spadł do 8,5% (dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej). Potem zaś te wartości regularnie wzrastały. Eksperci zaznaczają, że kwestią czasu jest, kiedy przy tym parametrze pojawi się dwójka z przodu.

Co ma wpływ na tak duże wartości inflacji? M.in. chodzi o coraz wyższe ceny za energię elektryczną. I tutaj także nie mamy dobrych wiadomości dla naszych czytelników. Wszystko wskazuje na to, że ceny na tej płaszczyźnie też będą dalej rosnąć (m.in. przez sytuację na Ukrainie). Wielu fachowców twierdzi, że należy zapomnieć o kwotach, które obowiązywały jeszcze parę lat temu. W 2019 roku średnia stawka dla Klientów indywidualnych wynosiła około 0,60 PLN/kWh. Później zaczęły się kolejne podwyżki. W 2022 roku uśrednione stawki za 1 kWh wynoszą około 0,77 PLN/kWh. Jeszcze dramatyczniej wygląda to w przypadku osób mających własne biznesy. W samym tylko 2022 roku podwyżki były dokonywane… kilka razy. Np. podmioty kooperujące z Tauronem płacą teraz za prąd nawet kilka razy więcej (2,18 PLN/1 kWh w taryfie C11) niż na początku roku (0,37 PLN/1 kWh). I to jeszcze przy działaniu tarczy antyinflacyjnej. Bez niej stawki za 1 kWh wzrosną jeszcze bardziej. Opinie o potężnym kryzysie nie są zatem przesadzone…

Nieopłacone w terminie faktury to zmora wielu przedsiębiorców

Od lat prowadzisz firmę rodzinną, która jest dla Ciebie oczkiem w głowie? A może dopiero niedawno zacząłeś przygodę z własnym biznesem? Wysokie ceny za energię elektryczną i rekordowe poziomy inflacji CPI odbijają się na każdym – bez wyjątku. A do tego dochodzą jeszcze inne problemy. Statystyki pokazują, że wielu przedsiębiorców ma kłopoty ze swoimi Klientami, którzy np. skorzystali z konkretnego asortymentu lub usług, ale niestety nie uregulowali jeszcze faktur itp. Sprawa robi się poważna, kiedy te pieniądze są natomiast potrzebne do zakupu nowej partii produktów, opłacenia rachunków, opłat urzędowych itp. Co zrobić, by nie stracić płynności finansowej? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Ta kwestia jest bardzo poważna, ponieważ utrata płynności finansowej może doprowadzić nawet do bankructwa. Na szczęście są tutaj skuteczne rozwiązania.

Faktoring: kogo wybrać?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że coraz więcej podmiotów korzysta z takiej usługi. Faktoring bardzo poprawia zaś płynność finansową konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki tej usłudze nie zabraknie pieniędzy np. na bieżące, bardzo pilne wydatki. Dodatkowo faktoring to w pewnym zakresie „straszak” na nie do końca terminowych Kontrahentów. Jeśli te osoby dowiedzą się, że dany podmiot współpracuje z porządną firmą faktoringową, to są o wiele bardziej skłonne do regulowania swoich zobowiązań finansowych w odpowiednim czasie.

Dodatkowo na rynku panuje coraz większa konkurencja. Dzięki temu możesz zdecydować się na profesjonalne podmioty, które oferują fachowe finansowanie faktur i zarazem atrakcyjne warunki za swoje usługi. Bardzo dużo osób stawia na eFaktor. Dlaczego? Jest to firma doświadczona, która ma bardzo dobre opinie. W eFaktor pracują eksperci, którzy świetnie znają rynek finansowy. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Na początku sytuacja konkretnego Klienta jest zatem dokładnie analizowana. Potem specjaliści są w stanie zaproponować optymalne rozwiązania (czyli najkorzystniejsze finansowanie faktur). Co ważne, eFaktor ma już na swoim „liczniku” 64 tysiące faktur. A ta liczba cały czas rośnie, ponieważ nie brakuje nowych Klientów, którzy chcą zdecydować się na oferowany faktoring.

Faktoring: co konkretnie jest do wyboru?

Jeśli szukasz porządnej firmy z tego sektora, to warto zdecydować się na podmioty profesjonalne i zarazem uniwersalne. Takie właśnie usługi oferuje eFaktor. Zainteresowani Klienci mogą zdecydować się m.in. na faktoring przez Internet. Dzięki temu formalności są załatwiane błyskawicznie. Bez wątpienia faktoring przez internet jest polecany osobom, które chcą możliwie jak najszybciej poprawić płynność działania swojego przedsiębiorstwa.

Firma eFaktor oferuje m.in. faktoring online klasyczny. Jest on zaś najczęściej wybierany przez zainteresowanych Klientów. Jak przebiegają tutaj formalności? Na początku Klient wystawia odbiorcy fakturę z odroczonym terminem płatności (za wykonane usługi albo sprzedane towary). Potem Klient (decydujący się na ten faktoring online – klasyczny) dostarcza fakturę do finansowania w eFaktor. Trzeba pamiętać o dokumentach, które np. potwierdzają wykonanie usługi. Następnie eFaktor wypłaca Klientowi do 90% wartości faktury (i to w ciągu 24h po jej otrzymaniu). Pozostała część należności jest rozliczana niedługo potem. Co jeszcze jest ważne? Kolejny ruch należy tutaj do Kontrahenta, który dokonuje płatności (na konto bankowe eFaktor). Następnie eFaktor rozlicza wierzytelność i wypłaca brakującą część środków na konto Klienta.

Czym charakteryzuje się faktoring odwrotny?

W ofercie profesjonalnej, godnej zaufania firmy eFaktor znajduje się także m.in. faktoring odwrotny. Na czym to wszystko polega w praktyce? W pierwszej kolejności Klient zgłasza do finansowania fakturę, którą otrzymał od Kontrahenta. Ważne jest to, by dołączyć oświadczenie o zgodzie na bezpośrednią płatność za fakturę, która zostanie zrealizowana przez eFaktor. Co dzieje się dalej? Firma eFaktor dokonuje zapłaty (na rachunek Kontrahenta, który został podany w oświadczeniu). Ostatnim etapem jest rozliczenie należności. Klient zwraca zatem podmiotowi eFaktor równowartość zapłaconej wcześniej kwoty. Jest to bardzo przydatna usługa, dlatego nie może zaskakiwać, że faktoring odwrotny cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Redakcja eFaktor

Zostaw swoje dane! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dla Twojej firmy.