Najszybszy faktoring dla MŚP w Polsce

Nie musisz czekać na termin
płatności.

Pieniądze możesz
mieć od razu!

Kto może skorzystać z faktoringu?

12.09.2023

W ostatnich latach faktoring staje się coraz bardziej popularną usługą. Długa lista jego walorów oraz pozytywny wpływ na działanie firm sprawia, że decyduje się na niego wielu przedsiębiorców. Usługa ta jest rekomendowana dla bardzo szerokiego grona osób, co sprawia, że decyduje się na nią naprawdę sporo osób marzących o odniesieniu imponującego sukcesu w swoim biznesie.

Jakie są podstawowe założenia faktoringu?

Pomimo że faktoring to relatywnie popularny termin, to wiele osób nadal nie wie, jakie są jego główne założenia. W praktyce jest to nic innego jak usługa finansowa, której głównym celem jest umożliwienie firmom szybkiego i dynamicznego rozwoju poprzez zabezpieczenie płynności finansowej. Faktoring polega na tym, że przedsiębiorstwo sprzedaje faktorowi nieprzeterminowane należności za sprzedaż towarów bądź usług. Dzięki temu pieniądze zamrożone w fakturach trafiają do puli przedsiębiorstwa w znacznie szybszym tempie. Z pomocą faktoringu możliwe jest więc wyraźne polepszenie swojego wizerunku względem innych kontrahentów oraz sprawienie, że płynność finansowa firmy zostanie ewidentnie usprawniona. Usługi faktoringu są polecane przede wszystkim dla przedsiębiorców pragnących wnikliwie zaplanować swoje wydatki inwestycyjne, albowiem dzięki nim możliwości rozwoju firmy stają się o wiele większe.

Faktoring – dla kogo idealna jest ta usługa?

Na papierku, faktoring wygląda bardzo korzystnie. Początkujący przedsiębiorcy obawiają się jednak, że skorzystanie z takiej usługi może być niebezpiecznym obciążeniem dla ich działalności. Takie stereotypowe myślenie jest jednak olbrzymim błędem, ponieważ dzięki faktoringowi ryzyko strat finansowych wynikających ze współprac z nieuczciwymi kontrahentami jest zredukowane do absolutnego minimum. W przypadku niewypłacalności klienta wielu faktorów oferuje bowiem wsparcie dla przedsiębiorcy i pomaga w procesie egzekwowania zapłaty.

Z faktoringu powinni korzystać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy chcą zapewnić sobie stały dostęp do gotówki. Każda osoba prowadząca własny biznes zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest stałe posiadanie pieniędzy. Dzięki usłudze faktoringu właściciele firm nie są obarczeni niechcianym ryzykiem wyzerowania swojego konta bankowego. Faktoring to doskonała opcja dla osób marzących o dużych środkach na dalsze inwestycje, dlatego też doskonale sprawdza się nie tylko u krezusów i starych wyjadaczy, ale także u rozwijających się firm, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Faktoring jest szczególnie rekomendowany dla firm wystawiających faktury z odroczoną wymagalnością, które nie są zainteresowane korzystaniem z kredytów bankowych zabezpieczonych na majątku przedsiębiorstwa. Skorzystanie z faktoringu jest fantastyczną opcją także dla osób, które dopiero rozpoczynają współpracę z nowymi, nieznanymi kontrahentami. Nikt nie ma bowiem pewności, iż będą oni uczciwi i w pełni wypłacalni. Dzięki pomocy doświadczonego faktora przedsiębiorstwo może zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń.

Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Jeszcze do niedawna z faktoringu korzystały przede wszystkim bardzo duże firmy, jednak współcześnie usługa ta jest na tyle atrakcyjna, że decydują się na nią nawet mikroprzedsiębiorcy. Doświadczenie, osiągane przychody czy branża, w której działa dana firma, nie mają żadnego znaczenia, albowiem faktoring jest na tyle uniwersalny, że doskonale sprawdzi się u niemal każdego. Usługa ta jest dostosowana przede wszystkim pod osoby, które rozliczają się bezgotówkowo, na bazie faktur z odroczonym terminem płatności. Aby móc skorzystać z faktoringu, należy oczywiście działać w branży B2B i chcieć zadbać o swoją sytuację finansową. Coraz popularniejsze staje się bowiem realizowanie płatności za kupione przedmioty czy usługi w ciągu 30, 60, a nawet 90 dni od momentu zakupu. Dla każdej firmy oczekiwanie na zapłatę może być poważnym utrapieniem, aczkolwiek dzięki faktoringowi nie będzie konieczności długiego czekania na należne środki.

Warto nadmienić, że faktoring jest o wiele korzystniejszą opcją od standardowego kredytu czy pożyczki. Wyróżnia się on bowiem nie tylko prostym działaniem, ale również tym, że daje liczne opcje rozwoju. Z wykorzystaniem faktoringu możliwe jest szybkie pozyskiwanie nowych kontrahentów i sprawienie, że terminowe opłacanie swoich pracowników przestanie być niepożądanym problemem. Co istotne, z faktoringu mogą skorzystać także przedsiębiorstwa, które nie mają zbudowanej zdolności kredytowej. Faktorzy jako zabezpieczenie traktują bowiem same faktury, w efekcie czego nie wymagają od swoich klientów wieloletniego doświadczenia na rynku.

W jakich branżach faktoring jest szczególnie popularny?

Faktoring z każdym kolejnym roku zyskuje na znaczeniu, jednak w niektórych branżach odgrywa on szczególnie dużą rolę. W praktyce, mogą korzystać z niego wszyscy przedsiębiorcy chcący zapobiegać powstawaniu niepożądanych zatorów płatniczych, jednak szczególnie często metoda ta jest stosowana wśród osób pracujących w branży budowlanej i transportowej. Wynika to z faktu, że osoby pracujące w takim charakterze są zobligowane do ponoszenia olbrzymich kosztów, zanim jeszcze podejmą się danego zlecenia. Budowlańcy muszą chociażby kupować materiały budowlane jeszcze przed rozpoczęciem swoich działań, a osoby pracujące w branży transportowej wydają mnóstwo pieniędzy na zakup paliwa. Aby chronić swoje interesy i zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności swoich klientów, nierzadko decydują się oni na skorzystanie z faktoringu, czyli metody zwiększającej poziom ich bezpieczeństwa.

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Sporo osób niemających doświadczenia na temat faktoringu nie wie, jaki rodzaj usługi wybrać dla siebie. Faktoring występuje bowiem w różnych odmianach, co sprawia, że ludzie nieorientujący się zbyt dobre w tej dziedzinie mogą mieć twardy orzech do zgryzienia. Dla przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie, rekomendowany jest przede wszystkim faktoring klasyczny. Jest to najczęściej spotykany wariant, który wyróżnia się szybkością, bezpieczeństwem i prostą weryfikacją. Jego mocną stroną jest również bardzo przystępna cena, która sprawia, że nie trzeba wydawać na niego bajońskich sum.

Nie jest tajemnicą, że biznes lubi ciszę. Wielu przedsiębiorców chciałoby więc zachować w tajemnicy, że ich faktury są finansowane przez zewnętrzną firmę. Jeśli zależy nam na szczególnej dyskrecji, to dobrym rozwiązaniem będzie faktoring cichy. W jego przypadku kontrahent nie jest informowany o tym, że faktura jest finansowana przez faktora. Najczęściej korzystają z niego osoby, które w umowie mają wpisany zakaz cesji. W ramach faktoringu cichego możliwe jest finansowanie zarówno części obrotu, jak i pojedynczych części czy całych kontraktów. Sprawia to, że metoda ta jest bardzo elastyczna i uniwersalna. Decydując się na skorzystanie z faktoringu cichego, można być pewnym, iż współpraca z klientem będzie w pełni owocna, a relacje firmy z faktorem nigdy nie wyjdą na jaw.

Redakcja eFaktor

Zostaw swoje dane! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dla Twojej firmy.