Najszybszy faktoring dla MŚP w Polsce

Nie musisz czekać na termin
płatności.

Pieniądze możesz
mieć od razu!

Czy faktoring ma w sobie jakieś wady?

09.10.2023

Na faktoring decyduje się wielu przedsiębiorców, bo rozwiązanie to wiąże się dla nich z szeregiem korzyści. Jest to relatywnie nowa opcja na rynku, skierowana dla firm szukających opłacalnych możliwości finansowania. Faktoring jako usługa finansowania faktur ma zarówno zalety, jak i wady, z którymi należy się w pierwszej kolejności zapoznać, aby móc podjąć trafną decyzję. Na rynku działa coraz więcej firm faktoringowych, ale faktorami są także niektóre instytucje bankowe.

Czy faktoring to dobry wybór?

Faktoring cieszy się coraz większą popularnością, na rozwiązanie to decyduje się coraz więcej firm, które chcą w wygodny sposób poprawić swoją płynność finansową. Jest to korzystna opcja w przypadku problemów w postaci nieuregulowanych faktur, kontrahentów domagających się wydłużania terminów uregulowania zobowiązań finansowych. Wystarczy wysłać fakturę do faktora, na której widnieje odroczony termin płatności, aby uzyskać w ten sposób do nawet stu procent widniejącej na niej kwoty.

Wszystko zależy oczywiście od tego, na jakich warunkach odbywa się współpraca, co zostało ustalone z faktorem. Bardzo ważne staje się wobec tego dokładne przeanalizowanie zapisów widniejących w umowie, czyli uzgodnionych warunków. Warto wybrać faktoring, aby móc bardzo szybko pozyskać środki finansowe, które można przeznaczyć między innymi na zaopatrzenie się w różnego typu materiały potrzebne do prowadzenia biznesu oraz na opłacanie składek do ZUS-u i uregulowanie pozostałych zobowiązań.

Jakie są zalety faktoringu?

Na korzyść faktoringu przemawia zredukowanie formalności do minimum, co przekłada się na dużą wygodę i oszczędność czasu. W pewnym stopniu można porównać to rozwiązanie do zaciągania kredytu obrotowego, ale przy faktoringu zdolność kredytowa faktora ma mniejsze znaczenie niż przy zobowiązaniu kredytowym. Możliwe staje się otrzymanie limitu faktoringowego także na podstawie samego oświadczenia, co stawia przedsiębiorcę w bardzo korzystnej sytuacji. Plusem usługi jest zapewnienie ochrony przed zatorami płatniczymi, które stanowią jeden z głównych problemów podczas prowadzenia działalności gospodarczej, bo przedsiębiorca otrzymuje środki z faktury w terminie krótszym niż 30/90/120 dni.

Faktoring ma zaletę w postaci uproszczonej procedury przekazywania faktur, nie trzeba ich wysyłać za pośrednictwem poczty, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Wszystko można załatwić zdalnie, czyli za internetu. Wystarczy wysłać dokumenty faktorowi drogą mailową, co jest niezwykle wygodne, można zrobić to w dowolnym momencie i miejscu. Zaletą tego rozwiązania jest szybkie znalezienie się środków finansowych na koncie bankowym przedsiębiorcy, ich zaksięgowanie ma najczęściej miejsce w ciągu doby.

Poznaj wady faktoringu

Faktoring ma wiele zalet, ale nie jest wolny od wad, które również trzeba poznać przed zdecydowaniem się na tego typu usługę. Należy od razu zaznaczyć, że nie jest ona bezpłatna, konieczne staje się poniesienie dodatkowych kosztów. Większość firm faktoringowych zarabia na prowizji i odsetkach, jest to oczywiście całkowicie indywidualna kwestia. Najczęściej trzeba liczyć się z prowizją przygotowawczą, aranżacyjną i operacyjną, do tego należy doliczyć także odsetek od pieniędzy przekazanych faktorantowi. Dla niektórych firm rozwiązanie to nie będzie korzystne, może mieć wręcz negatywny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą.

Samo korzystanie z usługi faktoringu jest negatywnie postrzegane przez inne firmo, klientów i kontrahentów. Wynika to z tego, że faktoring wybierają firmy mające problemy z płynnością finansową, co może wskazywać na ich niewypłacalność. Jest to relatywnie nowa usługa na rynku, przez co wiele osób nie ma wiedzy w tym temacie, powielają błędne informacje. Powstało nawet przekonanie, że faktoring jest wybierany przez przedsiębiorców, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, grozi im bankructwo. Nie ma to jednak niczego wspólnego z prawdą, w innych krajach europejskich cieszy się dużą popularnością.

Słabsze strony faktoringu

Wadą faktoringu dla wielu osób, która blokuje przed skorzystaniem z niego, jest obawa przed cesją wierzytelności. Przedsiębiorcy martwią się tym, że potencjalni kontrahenci nie będą skłonni do podjęcia współpracy z nimi właśnie z powodu korzystania z usług firmy faktoringowej. Zdarza się także, że dla niektórych partnerów biznesowych świadczy to o niewiarygodności danego podmiotu (dotyczy to osób, które nie wiedzą, czym dokładnie jest faktoring, na czym polega i jakie wiążą się z nim korzyści, w jakim celu się go wybiera), dlatego wpływa to negatywnie na relacje biznesowe, dochodzi do ich pogorszenia.

Trzeba także pamiętać o tym, że mogą pojawić się dodatkowe problemy po skorzystaniu z usługi faktoringu niepełnego. Dzieje się tak w momencie, gdy kontrahent przestaje spłacać faktora. Trzeba spodziewać się wystąpienia konieczności dokonania zwrotu środków przez faktoranta, który pozyskał on od faktora. W przypadku faktoringu jawnego konieczne jest poinformowanie firmy, której sprzedaje się fakturę, że korzysta się z tego rozwiązania, czyli nawiązało się współpracę z faktorem. Dla niektórych osób minusem faktoringu może być to, że firmy oferujące tego typu usługi nie są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Podsumowując, do wad faktoringu zalicza się:

  • Negatywne opinie na temat usługi mogące pogorszyć relacje z kontrahentami,
  • Cesję wierzytelności,
  • Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów (prowizje, odsetki),
  • Konieczność poinformowania kontrahentów o korzystaniu z niego w przypadku wybrania faktoringu jawnego
  • Brak kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Na co należy zwracać uwagę w przypadku usługi faktoringu?

Jedną z wad faktoringu jest to, że trzeba zapłacić za korzystanie z usługi, dla możliwe jest zredukowanie ponoszonych kosztów. Wysokość opłat zależy w dużej mierze od sytuacji danego przedsiębiorcy, firmy faktoringowe stosują indywidualne podejście i działają na podstawie wewnętrznej polityki. Warto mieć na uwadze to, że nie ma konieczności przekazywania wszystkich wystawionych przez siebie faktur. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które może zostać dopasowane do własnych potrzeb i możliwości. Możliwe jest korzystanie z usługi tylko sporadycznie, gdy pojawi się taka potrzeba.

Istotne jest zwrócenie uwagi na to, jaką zaliczkę wpłaca faktor, co ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorcy znajdującego się w niekorzystnej sytuacji finansowej, potrzebującego szybkiego pozyskania pieniędzy. W przypadku korzystaniu z faktoringu bardzo ważne jest myślenie długofalowe, czyli dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji, zaplanowanie i obliczenie potrzeb bieżących i w najbliższej przyszłości. Otrzymane środki mają je zaspokoić, aby można było mówić o skuteczności usługi, opłacalności tego rozwiązania. Dogłębna analiza staje się kluczowa przy zawieraniu umowy z faktorem na długi czas, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszy wariant współpracy.

Powinno się zwracać uwagę na terminy wyznaczane przez firmę faktoringową, które dotyczą spłaty faktur. Określić trzeba także, jeśli pojawi się limit faktoringowy, czy dany pułap (do którego faktor wykupuje faktury) jest rzeczywiście odpowiedni dla przedsiębiorcy. Należy pamiętać o tym, że jeśli całkowita wartość faktury przekroczy ustalony limit, to niestety firma faktoringowa jej nie sfinansuje. Należy również ustalić minimalną wartość, za jaką faktor zgodzi się na jej wykupienie. Po podpisaniu umowy faktoringowej nie ma już możliwości zmodyfikowania wielu warunków współpracy, co odnosi się między innymi do zmieniania formy finansowania lub terminu płatności faktur.

Redakcja eFaktor

Zostaw swoje dane! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dla Twojej firmy.