Najszybszy faktoring dla MŚP w Polsce

Nie musisz czekać na termin
płatności.

Pieniądze możesz
mieć od razu!

Szybkie i prostsze finansowanie dla MŚP

25.01.2024

Małe i średnie przedsiębiorstwa nieustannie szukają korzystnych form finansowania swojej działalności. Kluczowe jest tu przede wszystkim utrzymywanie płynności finansowej. Dziś firmy mogą skorzystać z różnych możliwości z zakresu finansowania. To, co można zauważyć w tym zakresie od dłuższego czasu to fakt, że coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się faktoring. Głównie dlatego, że jest to rzeczywiście szybka i prosta forma finansowania dla MŚP. Na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jak działa faktoring dla firm z sektora MŚP?

Jeszcze nie tak dawno faktoring kojarzył się przede wszystkim z dużymi przedsiębiorstwami i korporacjami. Jednak rozwój nowych technologii sprawił, że z tej formy finansowania coraz częściej korzystać zaczęły także małe i średnie firmy. W przypadku sektora MŚP faktoring jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem. Pamiętać bowiem trzeba, że w tym sektorze nawet niewielkie zatory płatnicze mogą doprowadzić do ogromnych problemów w funkcjonowaniu firmy, a nawet do jej upadku. Warto zatem w tym miejscu nieco przybliżyć sposób funkcjonowania faktoringu w przypadku małych i średnich firm. Bardzo często taka forma finansowania określana jest mikrofaktoringiem. Polega na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Innymi słowy, faktoring dla firm z sektora MŚP polega na pomocy w zachowaniu płynności finansowej. Dla małych i średnich firm to szybka, elastyczna i dopasowania do ich potrzeb forma finansowania. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych realiach rynkowych odroczenie terminu zapłaty często stanowi warunek konieczny do tego, aby mogło w ogóle dojść do transakcji między kontrahentami. W ostatnich latach przedsiębiorstwa nierzadko korzystały z kredytu kupieckiego. Faktem jest jednak, że w przypadku firm MŚP, które nie posiadają dostatecznej rezerwy środków, jest to dość ryzykowna forma finansowania. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest właśnie faktoring. Jak to działa w praktyce? Firma oferująca usługę faktoringu (faktor) wykupuje wierzytelność firmy (faktorant). W efekcie firma niemal natychmiast uzyskuje dostęp do środków finansowych. Mowa tu o kwocie, na jaką opiewała wystawiona faktura. Wspomnieć trzeba tu jeszcze o faktoringu pełnym. W przypadku takiego rozwiązania faktorant dodatkowo pozbywa się odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta.

Dlaczego faktoring dla firm MŚP to dobre rozwiązanie?

Sektor firm MŚP stanowi obecnie w Polsce zdecydowaną większość przedsiębiorstw. Co więcej, z roku na rok liczba małych i średnich przedsiębiorstw stale rośnie. Taka sytuacja sprawia, że na rynku dostępnych staje się coraz więcej nowych instrumentów finansowych kierowanych specjalnie właśnie do firm z sektora MŚP. Jednym z takich instrumentów finansowych jest faktoring. Obecnie jest to szybki i wygodny sposób pozyskania przez małe i średnie firmy kapitału. Co ważne, cechuje się bardzo dużą elastycznością. Oznacza to nie tylko, że jest to forma finansowania dostosowana do konkretnych potrzeb firm MŚP, ale także że niezbędne formalności, które należy spełnić, aby z niej skorzystać, ograniczone są do minimum. Z faktoringu często skorzystać mogą firmy niezależnie od osiąganej wysokości obrotu i należności. Nierzadko nie ma również znaczenia liczba lat na rynku, jak i rodzaj branży, w której firma działa. Najistotniejszy warunek dotyczy tego, aby firma chcąca korzystać z faktoringu, była wypłacalna. Jak zatem widać, że jest to forma finansowania dostępna dla niemal każdej firmy MŚP.

Kiedy warto korzystać z faktoringu?

Jak wspomniano, małe i średnie firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z takiej formy finansowania, jaką jest faktoring. Wynika to z kilku konkretnych powodów. Innymi słowy, są takie sytuacje, w których korzystanie z faktoringu jest szczególnie korzystne. W pierwszej kolejności wskazać można tu na sytuację, której mała lub średnia firma nie posiada zdolności kredytowej. Wówczas faktoring jest najlepszą formą pozyskania finansowania i utrzymania płynności finansowej. Faktoring to również bardzo dobre rozwiązanie dla firm poszukujących pewnego źródła finansowania bieżącej działalności i rozwoju firmy. Z takiej formy finansowania skorzystać powinny także te firmy z sektora MŚP, która borykają się z tymczasowymi problemami finansowymi spowodowanymi przez różne czynniki zewnętrzne. Faktoring to również skuteczny sposób zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed ewentualnymi zatorami płatniczymi. Poza tym jest to dobre rozwiązanie także dla tych firm, które potrzebują szybkiego dostępu do środków finansowych bez długiej i skomplikowanej procedury weryfikacyjnej. Obecnie zdecydowana większość czynności związanych z faktoringiem realizowana jest online, co znacznie ułatwia i przyspiesza korzystanie z tej formy finansowania.

Jakie są zalety faktoringu dla firm MŚP?

Przede wszystkim wskazać trzeba na to, że korzystanie z faktoringu przez firmy z sektora MŚP w żaden sposób nie wypływa na ich zdolność kredytową. Nie jest to bowiem standardowy produkt kredytowy. Oznacza to, że faktoring nie ogranicza możliwości pozyskania przez przedsiębiorstwo dodatkowego kredytu w banku, np. kredytu inwestycyjnego. Po drugie, dziś weryfikacja firm chcących skorzystać z takiej formy finansowania jest w dużym stopniu zautomatyzowana. Innymi słowy, z usługi faktoringu korzystać można online. Nie dla się ukryć, że dla małych i średnich firm czas ma ogromne znaczenie. Faktoring online sprawia, że korzystanie z takiej usługi jest niezwykle szybkie i wygodne. W praktyce oznacza to, że faktorant musi jedynie przesłać fakturę firmie faktoringowej w sposób elektroniczny. Wszystko to sprawia, że małe i średnie firmy poszukujące szybkiego i prostego finansowania decydują się właśnie na faktoring. Warto zatem zapoznać się z rodzajami oferowanych form faktoringu i wybrać dla swojej firmy najkorzystniejsze rozwiązanie. Możliwości w tym zakresie są dziś na tyle duże, że każdy przedsiębiorca może wybrać taki model faktoringu, który najlepiej będzie dopasowany do konkretnych potrzeb i oczekiwań firmy.

Redakcja eFaktor

Zostaw swoje dane! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dla Twojej firmy.