Faktoring stosuje się w sytuacjach, gdy firma potrzebuje środków
Faktoring umożliwia wniesienie gotówki do przedsiębiorstwa bez konieczności zadłużania siebie lub
firmy. Dlatego należy go stosować za każdym razem, gdy mamy obawę, że płynność firmy zostanie
zachwiana i w sytuacjach, w których szybszy dostęp do środków umożliwi firmie rozwój i otworzy nowe
możliwości zarabiania.
Jakie to sytuacje?
Wydłużone terminy
płatności
W sytuacji, gdy kontrahent stosuje wobec Twojej firmy wydłużone terminy płatności, faktoring pozwoli uwolnić kapitał wcześniej. To działanie poprawi płynność i pozwoli efektywniej zarządzać finansami.
Zaburzona płynność i bieżące opłaty
Finansowanie faktur stosujemy również po to, żeby zapobiegać zaległościom w ZUS i US; a także ułatwiać terminowe regulowanie zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów firmy.
Reinwestowanie środków
W sytuacji, gdy do realizacji kolejnych zleceń i projektów brakuje Ci jedynie wolnych środków, faktoring umożliwi Twojej firmie efektywne reinwestowanie wcześniej zarobionych pieniędzy. Dzięki temu wydłużone terminy płatności nie zahamują rozwoju Twojej firmy.
Nieoczekiwane koszty
Faktoring pozwala skutecznie reagować i neutralizować zagrożenia, które pojawiają się w momencie wystąpienia nieoczekiwanych wydatków i kosztów, których nie zakładaliśmy w budżecie firmy.
Zmiana sytuacji rynkowej
W przypadku dynamicznych zmian sytuacji rynkowej, wcześniejsze uzyskanie środków z faktur terminowych pomaga zabezpieczyć firmę przed inflacją, a także negatywnymi skutkami fluktuacji w obrębie sektora, w którym firma działa.
Jak wygląda to w praktyce?
Płynność finansowa to elastyczność w podejmowaniu decyzji biznesowych. Mając środki na koncie możesz efektywniej zarządzać przedsiębiorstwem i wykorzystywać nadarzające się okazje.
Do Twojej firmy wpływa zapytanie o realizację projektu, na którym Twoja firma mogłaby zarobić duże pieniądze.
Do realizacji tego projektu potrzebujesz środków, aby opłacić ludzi i niezbędne materiały do wykonania zlecenia.
Oczekujesz jednak na pieniądze z faktur terminowych, wystawionych dla pozostałych klientów.
Jeżeli przekażesz dotychczas wystawione faktury terminowe do eFaktor, w przeciągu 24 godzin otrzymasz pieniądze, które możesz reinwestować i zarabiać.
Kiedy korzystać z faktoringu
Wsparcie bieżące
Faktoring jest finansowaniem obrotowym (inaczej: bieżącym), którego przeznaczeniem jest wsparcie możliwości rozliczeniowych firmy. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca zyskuje środki na spłatę swoich zobowiązań.
Pieniądze, które Ci się należą
Źródłem finansowania faktoringowego jest wykonana sprzedaż i powstałe w jej efekcie należności. Należnościami nazywamy prawo do otrzymania rozliczenia pieniężnego za zrealizowaną dostawę towaru lub usługi. Powstają one wskutek odroczenia terminu płatności, który standardowo może wynosić 3, 7, 14 dni przy usługach lub 30, 45 lub nawet 60 dni przy towarach.
Finansowanie adekwatne do przychodów
Przedsiębiorca, który umówił się z odbiorcą na termin płatności, nie może żądać przedterminowej spłaty. Jeśli zaczyna mu brakować środków na pokrycie zobowiązań, może w takiej sytuacji zwrócić się do instytucji finansowej.
Alternatywa dla kredytu
Finansowanie bieżące można uzyskać w postaci kredytu obrotowego lub faktoringu. Pierwszy rodzaj finansowanie (kredyt) pochodzi od banku. Warunkiem jego otrzymania jest pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej. Jest to proces analizy dokumentów finansowych pod kątem dochodowości firmy (uzyskiwanego zysku). Drugi rodzaj finansowania — faktoring — jest oparty o analizę przychodową wyników firmy. Kryterium zysku nie jest więc niezbędnym wskaźnikiem, a analiza dokumentów finansowych jest przez to prostsza i szybsza.
Przed terminem wskazanym na fakturze
Ma to swoje dalsze konsekwencje. Wysokość kredytu bankowego będzie uzależniona od uzyskanej dochodowości, a jeśli jest ona niska — od zabezpieczenia na aktywach przedsiębiorcy (np. na nieruchomości). Innymi słowy, oferowane kredytowanie może być niższe niż właściwego poziomu środków obrotowych przez niskie zyski lub brak wartościowych zabezpieczeń.
Finansowanie wynikające z przychodów
Tymczasem wysokość finansowania przez faktoring będzie wynikać wprost ze skali sprzedaży (przychodu) brutto. Dzięki temu podejściu przedsiębiorca ma szanse uzyskać finansowanie odpowiednie do poziomu swoich zobowiązań.