Jest znany też jako faktoring odwrócony, czy faktoring zakupowy, to innowacyjna usługa finansowa, polegająca na tym, iż faktor przejmuje spłatę zobowiązania (faktury) należące się dostawcom firmy zlecającej usługę.
Co to jest faktoring dłużny?
Faktoring dłużny to inaczej faktoring odwrotny. W skrócie, nie trzeba martwic się o brak wystarczających środków na opłacenie faktur od dostawców. Można skorzystać z usług faktora. Usługodawca pokrywa te należności za Ciebie, a Ty oddajesz mu pieniądze później, zgodnie z ustalonym przez obie strony harmonogramem. To coś w rodzaju transakcji z odroczonym terminem płatności.
Ważna uwaga! Istnieje także bardziej popularny faktoring wierzytelniościowy, co oznacza odwróconą sytuację. Mianowicie faktor przelewa wtedy pieniądze należne z faktur na konto przedsiębiorstwa, a potem odbiera je od kontrahentów (dłużników).
Jakie są podstawowe zasady działania faktoringu dłużnego?
Jest to rodzaj cesji wierzytelności. W skrócie: faktor płaci za Ciebie faktury, a Ty oddajesz mu pieniądze w późniejszym terminie. Proste i wygodne, choć wiąże się z prowizją.
Kto korzysta z faktoringu dłużnego?
Najczęściej korzystają z tego biznesy potrzebujące w swojej działalności więcej czasu na uregulowanie płatności. Również biznesy chcące za wszelką cenę uniknąć zaległości wobec dostawców. To popularne rozwiązanie wśród firm dbających o płynność finansową, oraz reputację – jako że oczywiście dostawcy nie chcą współpracować z niepłacącymi na czas kontrahentami.
Jest to także szczególnie przydatna usługa finansowa w branżach charakteryzujących się długim terminem płatności, kiedy gotówka jest potrzebna na już. Mowa np. o sektorach: handlu, produkcji, transportu, budownictwa, a nawet usług.
Rodzaje faktoringu
Czym jest faktoring pełny?
W tym przypadku, jeśli zdarzy się, iż klient nie zapłaci, to faktor bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ściąganie długów i ryzyko.
Czym jest faktoring niepełny?
Tutaj przedsiębiorca sam odpowiada za ściąganie należności. Niemniej jednak obowiązkiem faktora jest zweryfikowanie Twojego kontrahenta i ewentualnie udzielenie wsparcia w ubieganiu się o swoje.
W jaki sposób działa faktoring mieszany?
Podział faktoringu zawiera również opcję łączącą elementy dwóch powyższych odnóg faktoringu. W praktyce faktor odpowiada za ryzyka do pewnej ustalonej wcześniej sumy. Resztę musi pokryć przedsiębiorstwo.
Co to jest faktoring jawny?
Jest to rodzaj faktoringu odwrotnego polegający na tym, że odbiorca należności (wierzyciel) wie, że klient korzysta z faktoringu i otrzyma płatność od faktora.
Jak działa faktoring tajny?
Mowa o sytuacji, kiedy wierzyciel nie wie, iż przedsiębiorca korzysta z faktoringu. Faktor działa za kulisami, wysyłając pieniądze na konto dłużnika. Następnie to w odpowiedzialności dłużnika jest wysłanie należności na rachunek nowego wierzyciela za wykonaną usługę.
Na czym polega faktoring półotwarty?
W tym przypadku odbiorca pieniędzy zostaje powiadomiony, że przedsiębiorca zlecający faktoring korzysta z tej usług w momencie otrzymania wezwania do zapłaty.
Proces faktoringu dłużnego
Jakie są kroki w procesie faktoringu dłużnego?
Chcesz zlecić usługę faktoringu? Po pierwsze warto wiedzieć, że w większości robi się to poprzez formularz na stronie firmy faktoringowej. Podaje się dane kontaktowe, informacje o firmie, dane dostawcy. Dołącza się także fakturę kosztową lub pro forma. Konieczne jest też zaznaczenie zgody na płatność przez faktora.
Następnie badana jest sytuacja finansowa i ustalany jest limit. Jeśli wszystko pójdzie gładko, po podpisaniu umowy, opłacane są faktury. Płatność na rzecz faktora odbywa się po ustalonym czasie – najczęściej w ciągu 30-90 dni. Ważne: Faktura nie może być przeterminowana.
Jak faktor wykupuje wierzytelność?
Faktor wykupuje wierzytelność, płacąc Ci część wartości faktury z góry. Potem gdy klient zapłaci, faktor odbiera resztę kwoty.
Jak firma faktoringowa bierze na siebie zobowiązania?
Faktor bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę zobowiązania. Dodatkowo usługodawca kontaktuje się z kontrahentami i pilnuje, by zapłacili za faktury.
Zalety faktoringu dłużnego
Jak faktoring dłużny poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa?
Faktoring odwrotny pozwala przedsiębiorstwu na szybki dostęp do gotówki. Faktury są płacone błyskawiczne. W rezultacie opóźnienie nie blokują płynności.
Jak faktoring minimalizuje ryzyko utraty płynności finansowej?
Przedsiębiorca zyskuje czas na uregulowanie spłaty w dogodnym czasie. Zmniejsza się więc znacząco ryzyko związane z tym, że firma nie będzie miała środków finansowych na bieżące wydatki.
W jaki sposób faktoring usprawnia przepływ finansowy?
Przepływ pieniędzy staje się dużo stabilniejszy i płynniejszy. Nie ma potrzeby „blokowania” wolnych środków, aby zapłacić klientom (wierzycielom), podczas kiedy czekasz na przelewy od innych kontrahentów (dłużników).
Limit faktoringowy
Co to jest limit faktoringowy?
Oczywiście nie można w ten sposób opłacać nieskończonej ilości faktur sprzedażowych. Istnieją limity. Jest to inaczej maksymalna kwota, którą można uzyskać. W przypadku każdego przedsiębiorcy ustalany jest osobny limit, określający, ile pieniędzy faktor jest gotów przekazać.
Jak ustalany jest limit faktoringowy?
W celu ustalenie limitu faktor poprosi o przeanalizowanie sytuacji finansowej i obrotów Twojej firmy, a także poprosi o historię płatności od klientów. Potrzebują oni twardych zabezpieczeń, więc normalną procedurą jest sprawdzanie historii faktur, jako że ryzyka dla faktora jest spore.
Faktoring dłużny krajowy i międzynarodowy
Jakie są różnice między faktoringiem krajowym a międzynarodowym?
Różnica jest zauważalne. Faktoring krajowy dotyczy sytuacji, kiedy dłużnik i wierzyciel zarejestrowany jest na terenie polski. Z kolei, jeśli chodzi o faktoring globalny (międzynarodowy), przynajmniej jeden z klientów prowadzi biznes za granicą.
Jak faktoring krajowy wspiera polskich przedsiębiorców?
Dzięki temu polscy przedsiębiorcy mają zapewnioną optymalną płynność finansową, jako że przelewy należące się wierzycielom można dokonać w przystępnej chwili. To sprawia, że rozwój firmy w Polsce jest dużo sprawniejszy.
Jakie ryzyka wiążą się z faktoringiem międzynarodowym?
Ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest dużo większe. Wynika to z faktu, iż trzeba brać pod uwagę przeróżne regulacje prawne i odmienne waluty. Do tego dochodzi ryzyko polityczne i gospodarcze w innych krajach. Efekt? Większa złożoność i większa koszty.
Przykłady zastosowania faktoringu dłużnego
Kiedy warto zastosować faktoring pojedynczy?
Jest to polecana opcja, gdy masz jedną, dużą fakturę do zapłacenia. Sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw potrzebujących okazjonalnego finansowania.
W jakich sytuacjach faktoring globalny jest korzystny?
To z kolei niezawodna opcja dla firm wystawiających faktury w masowych ilościach. Szczególnie jeśli terminy uregulowania płatności są krótkie i biznes potrzebuje solidnej płynności finansowej.
Faktoring dłużny a inne formy finansowania
Czym różni się faktoring dłużny od faktoringu wierzytelnościowego?
Jeśli chodzi o klasyczny faktoring wierzytelniościowy, to polega on na tym, że przedsiębiorca otrzymuje błyskawicznie pieniądze za faktury. Zwykle przelewane jest od 70% do 100% (pomniejszone o prowizje) wartości faktury na konto przedsiębiorcy. Pieniądze są na koncie od razu, zamiast czekać na zapłatę od klientów.
Z kolei w faktoringu dłużnym (odwrotnym), jak wspomnieliśmy, to faktor płaci za zakupy firmy. Później firma zwraca faktorowi wykupioną kwotę z prowizją.
Wybór firmy faktoringowej
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy faktoringowej?
Wybierając firmę faktoringową, podstawą jest sprawdzić, czy firma szybko przelewa pieniądze i czy jest gotowa na elastyczne rozwiązania skrojone pod biznes przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności przeanalizuj treść w zawartej umowie faktoringowej – tzn. jakie są limity, jaki jest to rodzaj faktoringu.
Jakie są koszty związane z faktoringiem dłużnym?
Z faktoringiem odwrotnym wiążą się standardowe opłaty zamykające się w wartości od 0,5 do 3% wartości faktur. Procent będzie zależał od: przyznanego limitu, wiarygodności kontrahentów, oraz okresu finansowania faktury (termin płatności to zwykle od 30 do 90 dni). Co więcej, z reguły firmie faktoringowej należeć się będą także odsetki za opóźnienia w przelewach.
Jakie są najczęściej oferowane usługi przez firmy faktoringowe?
Wykup faktur to nie jedyna usługa, którą można znaleźć w ofercie firm faktoringowych. Standardem jest także usługa polegająca na: monitoringu płatności, zarządzaniu wierzytelnościami, czy ubezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta.