Co oferuje faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, polegająca na sprzedaży niezapłaconych faktur firmie faktoringowej, zwanej faktorem. Dzięki temu przedsiębiorstwo może uzyskać szybki dostęp do gotówki, zamiast czekać na zapłatę od swoich klientów. Faktor, w zależności od umowy, wypłaca firmie zazwyczaj od 80% do 90% wartości faktury natychmiast po jej przekazaniu, a resztę po uregulowaniu należności przez kontrahenta, pomniejszoną o wartość prowizji.
Faktoring oferuje następujące korzyści:
- Poprawa płynności finansowej – przedsiębiorstwo otrzymuje natychmiastowy dostęp do gotówki, co pozwala na terminowe regulowanie własnych zobowiązań. Dzięki szybszemu dostępowi może również skorzystać z okazji rynkowej.
- Lepsze warunki płatności dla klientów – firma może zaoferować dłuższe terminy płatności swoim klientom, co może przyciągnąć nowych kontrahentów i zwiększyć konkurencyjność na rynku.
- Narzędzie do monitorowania faktur – jeśli przedsiębiorstwo miesięcznie ma dużo faktur do przetworzenia wówczas warto mieć narzędzie do sprawdzenia na jakim etapie jest płatność na podstawie faktur. eFaktor daje narzędzie do monitoringu, przez co przedsiębiorstwo ma większą kontrolę nad finansami.
Faktoring, czyli dostępność i szybkość
Faktoring stanowi atrakcyjną alternatywę dla kredytu obrotowego lub tradycyjnych pożyczek bankowych, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Zamiast zaciągać dług, firmy mogą skorzystać z własnych należności, aby uzyskać potrzebne środki na bieżące operacje. Dzięki temu właściciele firm unikają dodatkowych kosztów i ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów. Co ciekawe, faktoring może zwiększyć scoring kredytowy. Dodatkowo faktoring pozabankowy jest bardziej dostępny i szybszy do wdrożenia, co czyni go bardziej przystępnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm. Na faktoring bankowy często czeka się po kilka miesięcy.
Jak przygotować firmę do faktoringu?
Przygotowanie firmy do wdrożenia faktoringu dzieli się na następujące etapy.
- Analiza potrzeb finansowych – na początek należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby finansowe i zrozumieć, jakie korzyści może przynieść faktoring oraz jakie koszty są z nim związane. Należy zrobić analizę płynności finansowej – zdiagnozować kiedy i dlaczego brakuje płynności finansowej I czy przyspieszenie płatności za faktury może rozwiązać taką sytuację. D
- Analiza możliwości faktoringowych – następnie należy porównać oferty różnych firm faktoringowych, biorąc pod uwagę warunki, specjalizację działania jak również sprawdzić, jakie rodzaje faktoringu oferuje dana firma i wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom Twojego przedsiębiorstwa.
- Przygotowanie dokumentacji – później trzeba przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak faktury, umowy z klientami i historie płatności, a także zadbać o transparentność swoich operacji finansowych, aby faktor mógł dokładnie ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Wymagane dokumenty mogą obejmować:
- Kopie faktur, które mają zostać sfinansowane,
- Umowy z kontrahentami,
- Wyciągi bankowe I pliki JPK za ostatnie 6 miesięcy
Proces wdrożenia faktoringu w małej firmie – krok po kroku
Po finalizacji przygotowań przechodzimy do etapu wdrożenia, który przebiega w następujący sposób.
1. Podpisanie umowy z faktorem
Po wybraniu odpowiedniej firmy faktoringowej i przygotowaniu dokumentacji czas przystąpić do negocjacji warunków umowy. Na tym etapie kluczowa jest dokładna analiza wszystkich warunków umowy, takich jak koszty, terminy płatności, oraz obowiązki obu stron – po uzgodnieniu warunków firma i faktor podpisują umowę, określającą zasady współpracy.
2. Przekazanie faktur firmie faktoringowej
Po podpisaniu umowy należy przekazać faktorowi faktury, które mają zostać sfinansowane. Następnie specjaliści firmy faktoringowej dokonują ich weryfikacji i oceny ryzyka związanego z każdą transakcją.
3. Przekazanie środków
Po weryfikacji faktur, specjaliści z firmy faktoringowej przelewają na konto firmy środki finansowe, zazwyczaj od 80% do 90% wartości faktury. Pozostała część kwoty, pomniejszona o prowizję, zostaje wypłacona po uregulowaniu należności przez kontrahenta. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo będzie natychmiast dysponować wolnymi środkami na bieżące potrzeby i rozwój.
4. Monitorowanie spłat
Po otrzymaniu należności należy monitorować stan spłaty faktur przez swoich kontrahentów i informować faktora o wszelkich opóźnieniach lub problemach. Sprawna komunikacja z faktorem to podstawa, ponieważ umożliwia szybką reagować na wszelkie zmiany w sytuacji finansowej klientów. Regularne monitorowanie spłat pozwala również na lepsze zarządzanie płynnością finansową i planowanie przyszłych działań.
Jakie są korzyści ze wsparcia eFaktor?
Współpraca z eFaktor pozwala:
✅ Przyspieszyć płatności z faktur terminowych
✅ Uzyskać finansowanie do 15 mln złotych najszybciej na rynku
✅ Uzyskać finansowanie przyszłych faktur kosztowych
Faktoring, czyli efektywność
Faktoring to efektywne narzędzie finansowe, które może znacząco poprawić płynność finansową małych firm. Dzięki szybkiej zamianie niezapłaconych faktur na gotówkę przedsiębiorstwa unikają problemów związanych z opóźnionymi płatnościami, są w stanie oferować lepsze warunki klientom i rozwijać swoją działalność. Warto pamiętać, że przygotowanie firmy do wdrożenia faktoringu wymaga starannego planowania i analizy, jednak korzyści wynikające z tego rozwiązania mogą przesądzić o rozwoju Twojego biznesu.